Systémy CCTV slouží k vizuálnímu monitorování a záznamu událostí. Jsou to velmi účinné prostředky, určené převážně k ochraně majetku, jejichž pomocí lze z jednoho stanoviště hlídat rozsáhlé objekty.
Systémy CCTV slouží k vizuálnímu monitorování a záznamu událostí. Jsou to velmi účinné prostředky, určené převážně k ochraně majetku, jejichž pomocí lze z jednoho stanoviště hlídat rozsáhlé objekty. Pomocí připojení k internetu můžeme kontrolovat dění na opačné straně zeměkoule. V případě záznamu obrazu, je možné zpětně kontrolovat, co se dělo v monitorovaném prostoru v době nepřítomnosti.
Kamerové systémy lze využít v kombinaci se systémy kontroly vstupu a docházky pro určování oprávněnosti vstupu na základě porovnání reálného portrétu osoby s portrétem uchovaným v paměti zařízení. Lze je využít i pro porovnání podpisových vzorů apod. Jsou vhodné především i jako podpora klasické elektrické zabezpečovací signalizace, v některých speciálních případech však může elektronické video střežení část úloh elektrické zabezpečovací signalizace přímo převzít. Hlídací služba má pak záznam ihned k dispozici a je možno jej v digitalizované podobě přenášet, např. po veřejné telekomunikační síti, bezdrátově nebo v rámci podnikové datové sítě na dohledové centrum.
Příklad aplikace CCTV v oblasti zabezpečovací techniky:
Záznamová zařízení
V současné době jsou již na ústupu pomaloběžné páskové videorekordéry, které umožňovaly záznam v řádu desítek až stovek hodin a u nichž byla editace záznamu poněkud časově náročná. Dnešní digitální rekordéry využívají jako záznamové médium většinou pevné disky, stejné, jako se používají ve stolních počítačích. Mají vynikající poměr cena, versus záznamová kapacita a doba záznamu se zde pohybuje řádově v desítkách dnů, v závislosti na počtu kamer a kvalitě obrazu. Umožňují za dostupné finanční prostředky záznam i přenos obrazu po síti při kvalitním rozlišení detailu a obnovovací frekvenci snímků. Samozřejmostí se dnes stává propojení jednotlivých lokálních instalací CCTV – multiplexer s IP adresou (možnost vzdáleného dohledu, vzdálené konfigurace, vzdáleného ovládání a zálohování) využívající architekturu klient/server pomocí počítačové sítě (LAN, WAN, INTERNET….). Možné je i připojení kamery přímo do lokální počítačové sítě pomocí terminálového serveru.